Ako prežiť sám v noci v lese

 

Stalo sa vám niekedy, že ste šli sami do lesa na prechádzku a náhle ste zistili, že neviete, kde ste, že ste sa stratili?

Stalo sa vám niekedy, že ste šli sami do lesa na prechádzku spojenú so zbieraním kvetov, či húb a náhle ste zistili, že neviete, kde ste, že ste sa stratili? Počas prechádzky ste stratili pojem o čase, pomaly sa stmieva a nadchádza večer, neskôr noc. Čo robiť v takom prípade? Neviete, kde ste, ktorým smerom sa ide domov a ste sám v noci, v tme. Tu je zopár tipov ako to prežiť v zdraví.

 

1. pravidlo: Zostaňte tam, kde ste!

orientačné značky, les

Turistické značky sú veľmi dobrým orientačným bodom, ak ste v lese sami, neodporúčame chodiť mimo vyznačených trás, inak sa vám môže ľahko prihodiť, že sa zotmie a ľahko sa stratíte.

zdroj: SXC/free


Prvé pravidlo hovorí, aby ste zostali tam, kde ste. Už ste zablúdili a dostali sa možno ďalej, než ste plánovali a keďže v tme sa človek ťažšie orientuje, je nepravdepodobné, že nájdete cestu domov. Najskôr zablúdite ešte ďalej a tým nižšia je pravdepodobnosť, že vás nájdu. Ak chcete preskúmať najbližšie okolie a zistiť, čo ponúkajú okolité zdroje, označte si kusom oblečenia priviazaným na strome miesto, podľa ktorého sa budete orientovať.

 

2. pravidlo: Skoncentrujte sa!

panika

Ak sa náhodou stratíte, nerobte paniku, snažte sa uvažovať racionálne. Zhlboka dýchajte a nepodliehajte panike.

zdroj: SXC/free


Snažte sa skoncentrovať, nepodliehajte panike a premýšľajte nad tým, čo by ste mohli robiť. Panika spôsobuje dezorganizáciu myšlienok, pod jej vplyvom môže človek konať bezhlavo a neúčinne. Pár krát sa zhlboka nadýchnite a snažte sa urobiť si rýchlo plán najbližších činností v hlave. Plán vám môže pomôcť aj psychicky, presvedčíte samých seba, že to dokážete.

 

3. pravidlo: Nájdite si úkryt.

jaskyňa

Nájdite si vhodné miesto na prenocovanie, môže sa vám pošťastiť nájsť prázdny previs, kde sa môžete na noc ukryť. V opačnom prípade by ste si mali zhotoviť jednoduchý úkryt z dreva a lístia.

zdroj: SXC/free


Vyrobte si úkryt z vecí, ktoré nájdete okolo seba. Najlepšie (ak nie je búrka), pod stromom, ktorý vás bude chrániť pred vetrom. Ak ešte nie je tma, skúste z vetiev stromov, z konárov vytvoriť aké také prístrešie. Budete sa cítiť bezpečnejšie a budete lepšie chránený pred nočným chladom. Miesto, kde budete sedieť, môžete odizolovať od zeme vrstvou lístia alebo suchých konárov, nebude vám tak chladno.

 

4. pravidlo: Zaistite si teplo!

ohneň

Oheň je veľmi dôležitý, v noci býva v lese chladno. Oheň vás ochráni pred podchladením a zaistí vám bezpečie.

zdroj: SXC/free


V primeranej vzdialenosti od prístrešku, aby nezhorel, si urobte oheň, pri ktorom sa nielen zohrejete, ale bude plniť aj funkciu ochrany. Zhromaždite okolo seba dostatok dreva na celú noc, aby ste potom nemuseli zbytočne odbiehať od ohňa. Lesná zver sa ohňa bojí, pomôže vám ju odplašiť. Lepšie sa vám bude udržiavať menší oheň než veľký a budete ho mať pod kontrolou.

 

5. pravidlo: Zabezpečte si potravu!

potok

Zabezpečte si dostatok pitnej vody, jej zdrojom môže byť prírodný prameň. Pozor! Nie všetky vody sú nezávadné.

zdroj: SXC/free


Zistite aké sú vaše zásoby jedla a vody a ak je v blízkosti zdroj pitnej vody, zabezpečte si jej dostatok. Voda z potoka síce môže spôsobovať ochorenie, ale podľa odborníkov je riziku ochorenia pri potrebe prežiť venovaná sekundárna pozornosť. Ráno môžete využiť rosu – kus oblečenia položíte na trávu a potom vyžmýkate rovno do úst, rovnakú službu vám poskytne aj dážď alebo sneh. Snažte sa netáboriť priamo na brehu rieky, pocitová teplota je pri rieke nižšia ako o pár metrov ďalej. Na obživu vám môžu pomôcť lesné plody, ale nejedzte nič, čo nepoznáte a o čom neviete, či je jedlé. Z rastlín sa odporúča napr. jesť čerstvé výhonky smrekovca. Odporúča sa aj hmyz, ktorý vás nemôže bodnúť, napr. lúčne kobylky, podľa príručiek skautov sa mu odporúča pred konzumáciou odstrániť hlavu, nohy a krídla a najlepšie je jesť ich upečené alebo uvarené, ak máte na to prostriedky. 

Snažte sa šetriť energiou ak máte málo zásob, pohybujete sa úsporne.

 

6. pravidlo: Pokúste sa privolať pomoc!

Vyšlite signál o tom, kde sa nachádzate. Ak vám nefunguje mobil, skúste použiť napr. dym ohňa. Najlepšie poslúži surové drevo alebo čerstvé lístie, ktoré viac dymí. Ak dokážete liezť po stromoch, zaveste čo najvyššie kúsok vášho odevu /čím výraznejšej farby, tým lepšie/, je možné, že ho bude zďaleka vidieť. 

švajčiarsky nožík

Nič nepokazíte ak so sebou na prechádzky v lese budete nosiť menší viacúčelový nôž, či už na čistenie hríbov, odrezávanie tvrdších stoniek bylín a zápalky alebo zapaľovač.

zdroj: SXC/free

 

Zdroj článku : https://server.sk/zaujimavosti/ako-prezit/ako-prezit-sam-v-noci-v-lese/